Loading Events

Студентска кръгла маса на тема „Изграждане на сигурност“ по проект „Изграждаме сигурност, засилваме единството, споделяме ценности: 20 години България в НАТО“ се проведе в нашия университет

Кръгла маса на тема „Изграждане на сигурност“ се проведе в УНСС. Мероприятието е първото събитие в рамките на проект „Изграждаме сигурност, засилваме единството, споделяме ценности: 20 години България в НАТО“, който се осъществява от катедра „Политология“ на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), катедра „Политология“ на СУ „Св. Климент Охридски“, както и департамент „Политически науки“ на Нов български университет (НБУ). Гост лектори на кръглата маса бяха проф. д.н. Кирил Стойчев, втори мандат помощник-ректор на УНСС, офицер от Българската армия, с богат дългогодишен опит на високи управленски позиции в Министерство на отбраната и доц. д-р Велизар Шаламанов, военен експерт, министър на отбраната (2014 г.), бил е директор по сътрудничество с нациите в Агенцията на НАТО по Консултации, командване и управление, както и директор по сътрудничество с потребителите в обединената Агенция за комуникации и информация на НАТО (NCIA). Доц. д-р Велизар Шаламанов е и хоноруван преподавател в катедра „Национална и регионална сигурност“.
При откриване на форума, на президиума бяха и доц. д-р Елена Симеонова, ръководител на катедра „Политология“, проф. д.п.н. Татяна Дронзина, ръководител на проекта и преподавател в катедрата по  „Политология” на СУ „Св. Климент Охридски“, Донна Фитнева, председател на Студентско сдружение „Его Политико“, студент 2-ри курс, специалност „Политология“.

Проф. д.п.н. Татяна Дронзина, проф. д.н. Кирил Стойчев,  доц. д-р Велизар Шаламанов, доц. д-р Елена Симеонова, Донна Фитнева (от ляво надясно)

 

В събитието участваха студенти и преподаватели от трите партньорски университета, от страна на УНСС присъства и доц. д-р Блага Благоева, два мандата ръководител катедра „Политология“, по чиято инициатива катедрата се включва като партньор по проекта.

Доц. д-р Блага Благоева и студенти от специалност „Политология“ (от ляво надясно)

Събитието продължи с ползотворна дискусия.

Студентите зададоха интересни въпроси, като например:

  1. Ако направим аналогия с ЕС, за който се казва че сътрудничеството протича на две скорости, може ли да се каже ѝ сътрудничеството с НАТО е на две скорости?
    (Илиада Дрицас, студент 2-ри курс, специалност „Европейска политика и икономика, УНСС“);
  2. Уважаеми лектори, вие представихте многомерните ползи от членството на България в НАТО, според вас, членството има ли и негативи и ако да – кои са те?
    (……Нуриева, студент 1-ви курс специалност „Право“, УНСС);
  3. Каква оценка бихте дали на България като член на НАТО от гледна точка на подготвеност и боеспособност?
    (Борис …., 4-ти курс, специалност „Политология“, УНСС);
  4. Проф. Стойчев спомена, че много бързо са били убедени да се включат в Алианса – защо? Кое наклони везната – политическото управление на страната по това време или военните поеха по пътя на сигурността?
  5. Въпросът, който ще задам, съм имал честта да го задам на италианския министър на отбраната – през април 2019 г. Въпросът ми се отнася до относно чл. 5, който предвижда възможност за използването на военна сила, от страна на НАТО в отговор на нападение на страна-членка. В този смисъл, дали държави, България, Румъния и Прибалтийските държави които са по-склонни към консумирането на отбрана, в случай на ситуация по чл. 5, могат да разчитат на защита чрез реална защита чрез жива сила или по-скоро ще има бъде предоставена икономическа помощ и технически средства€ И ако това е така, то тогава не е ли по-добре тези държави развият силни национални военни сили? (Алекс Кашани, студент 2-ри курс, специалност „Политология“, УНСС).

 

Go to Top