Научен форум, посветен на 20 години членство на България в НАТО, с участието на учени и практици в Аулата на Софийския университет
На 26 ноември 2024 г. в Аулата на Софийския университет се откри и проведе първият ден от двудневната конференция „20 години България в НАТО: изграждаме сигурност, насърчаваме единството, споделяме ценности“.
Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев откри форума, той поздрави участниците и изтъкна ролята на академичните среди в анализите на значими процеси и явления в национален и международен план и важността от проучвания в областта на сигурността.
Деканът на Философския факултет проф. дпсн Соня Карабельова поздрави присъстващите и пожела успех на конференцията, която събития учени, практици и анализатори, които представят експертни оценки и резултати от изследвания по темата.
В пленарната сесия участваха проф. д-р Тодор Тагарев, посланик Елена Поптодорова и полковник Орлин Николов. След докладите се проведе дискусия по важни теми, свързани с представената от тях информация.
В първия панел „Първи панел: НАТО, България и променящата се среда за сигурност“ доклади представиха Михаил Найденов, доц. д-р Евелина Стайкова, проф. Кирил Стойчев, д-р Пламен Димитров, полк. Николай Доцев.
Вторият панел е посветен на хибридните заплахи и стратегическата комуникация и участници са: Полк. Добрил Радославов, който говори за когнитивните войни; д-р Георги Георгиев, който говори за стратегическа комуникация – изграждане на устойчивост на публичната администрация и обществото към дезинформационни наративи. Доктор Димитър Ганев представи резултати от изследвания, свързани с нагласите относно членството на България в НАТО. Д-р Андрей Велчев от Пловдивския университет оповести резултати от анализи относно хибридни войни, медии и сигурност.
Третият панел на тема „Управление на кризи и сигурност“ протече с участието на доктор Драга Попова, която говори за религиозната сигурност; Александра Андонова и д-р Жаклин Стефанова.
В събитието бе представена книгата на доц. д-р Момчил Баджаков „Евроатлантически записки“
Студенти, автори на есета, тематично свързани с конференцията, получиха награди.
Участници в конференцията са над 20 и те са преподаватели, учени, посланици, военни и експерти в областите международни отношения, политология, сигурност, външна политика.
Конференцията е част от проект, финансиран от звеното за публична дипломация на НАТО.